Projektowanie i wykonywanie wyrobów medycznych na zamówienie z pomocą cyfrowej stomatologii z użyciem CAD-CAM.

Kod kwalifikacji w ZRK: Brak, Ministerstwo Zdrowia
Status: w trakcie opracowania opisu.

Krótka charakterystyka kwalifikacji

Osoba posiadająca kwalifikację „Projektowanie i wykonywanie wyrobów medycznych na zamówienie z pomocą cyfrowej stomatologii z użyciem CAD-CAM” jest gotowa do samodzielnego wykonania wyrobu medycznego za pomocą dostępnych na rynku technik wirtualizacji i automatyzacji procesów technologicznych – CAD-CAM. Potrafi przeprowadzić cały proces począwszy od skanowania modeli gipsowych na laboratoryjnych skanerach 3D, poprzez projektowanie elementów w specjalistycznych stomatologicznych oprogramowaniach CAD, po obsługę oprogramowania CAM lub Slicerów przygotowujących obiekt do procesów wytwórczych. Finalnie osoba ta potrafi przeprowadzić i nadzorować proces wytwarzania oraz postprocessingu koniecznego po wykonaniu wyrobu medycznego aż do końcowego etapu. Kwalifikacja jest skierowana do osób, które ukończyły szkoły policealne o kierunku medycznym, w tym przede wszystkim asystentek i higienistek stomatologicznych, techników dentystycznych, studentów stomatologii, medycyny i technik dentystycznych, pielęgniarek i absolwentów kierunków okołomedycznych, a także lekarzy i lekarzy dentystów. Wiedza i umiejętności osoby posiadającej kwalifikację „Projektowanie i wykonywanie wyrobów medycznych na zamówienie z pomocą cyfrowej stomatologii z użyciem CAD-CAM” będą przydatne w gabinetach i klinikach stomatologicznych oraz ortodontycznych, a także pracowniach protetycznych. Kwalifikacja definiuje osobę o podstawowych umiejętnościach z zakresu technik dentystycznych i procedur stomatologicznych, potrafiącą obsłużyć i wykonać wyrób medyczny za pomocą dostępnych na rynku technik wirtualizacji i automatyzacji procesów technologicznych – CAD-CAM. Wiedza specjalistyczna z zakresu stomatologii oraz techniki dentystycznych nie jest konieczna do obsługi cyfrowych narzędzi, natomiast, żeby zaprojektować poprawny element z przeznaczeniem medycznym, niezbędna jest wiedza o procedurach, sposobie leczenia i wykorzystywania wyrobów medycznych na zamówienie.

Około 250 godzin szkolenia

BT ważność certyfikatu

Przyszłościowe kompetencje

Informacje o kwalifikacji

Grupy osób, które mogą być zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji

Uzyskaniem kwalifikacji mogą być zainteresowani:
– osoby, które ukończyły szkoły policealne o kierunku medycznym, w tym przede wszystkim: asystentki stomatologiczne, higienistki stomatologiczne, technicy dentystyczni,
– studenci kierunku: techniki dentystyczne,
– lekarze i lekarze dentyści,
– pielęgniarki i absolwenci kierunków okołomedycznych.

Osoba legitymująca się tą kwalifikacją potrafi przeprowadzić cały proces począwszy od skanowania modeli gipsowych na laboratoryjnych skanerach 3D, poprzez projektowanie elementów w specjalistycznych stomatologicznych oprogramowaniach CAD, po obsługę oprogramowania CAM lub Slicerów przygotowujących obiekt do procesów wytwórczych. Finalnie osoba ta potrafi przeprowadzić i nadzorować proces wytwarzania oraz posprocessingu koniecznego po wykonaniu wyrobu medycznego aż do końcowego etapu. Etap skanowania modeli gipsowych często jest pomijalny ze względu na coraz większą popularność skanerów wewnątrzustnych z których otrzymujemy gotowy plik, na którym możemy przejść do procesu projektowania, natomiast kwalifikacja przygotowuje komplementarnie ze wszelkich dostępnych procedur.Posiadający kwalifikację zna dostępne na rynku systemy wytwórcze tj. frezarki oraz drukarki 3D w przeznazconych do stomatologii technologiach. Potrafi swobodnie obsługiwać się zarówno urządzeniem jak i oprogramowaniem sterującym i przygotowującym obiekt do wytworzenia. W przewarzającej ilości przypadków po procesie wytwórczym konieczna jest dodatkowa obróbka – Druk3D – czyszczenie, usuwanie podpór i dodatkowa polimeryzacja lub synteryzacja. Frezowanie – wycinanie obiektów z bloczka, synteryzacja. Kwalifikacja obejmuje zagadnienia związane z obróbką końcową.

W razie potrzeby warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Nie określa się.

Zapotrzebowanie na kwalifikację

Podatnym gruntem dla druku 3D jest stomatologia i ortodoncja. Za pomocą drukarki 3D można tworzyć implanty zębów oraz wypełnienia na podstawie skanów 3D lub zdjęć uzębienia pacjenta. Co więcej ich wykonanie nie zajmuje, jak tradycyjnych implantów całych tygodni, ale zaledwie godziny.

Bardzo wielu lekarzy stomatologów chce przejść na cyfrowy workflow w swoich gabinetach, jednak problemem są umiejętność obsługi oprogramowania oraz urządzeń a dodatkowo czas potrzebny na naukę i pracę z narzędziami cyfrowymi. O ile zeskanowanie pacjenta skanerem wewnątrzustnym to kilka minut i wraz z nabywaniem praktyki, niezbyt skomplikowana praktyka, o tyle projektowanie w oprogramowaniu CAD i wykonywanie na urządzeniach CAM wiąże się z dużą konsumpcją czasu. W czasie gdy pracownik mógłby wykonać pracę za pomocą cyfrowego workflow, lekarz może przyjąć kilku pacjentów, co wiąże się z większą ekonomiczną korzyścią. Ciężko jest o wykwalifikowanego technika który swobodnie porusza się w obrębie technologii cyfrowych. Ze względu na to że jest to temat dynamicznie rozwijający się, szkoły techniki dentystycznej nie są jeszcze w stanie zapewnić wystarczającej edukacji w tym zakresie. Kwalifikacja ta odpowiada na tą potrzebę oferując osoby wyprofilowane pod kątem cyfrowych technik wytwarzania wyrobów medycznych na zamówienie.
Drugim beneficjentem będą laboratoria protetyczne, które zazwyczaj muszą początkowo zainwestować bardzo duże środki lub duże nakłady czasu aby wyszkolić pracownika zanim zacznie on przynosić wymierne zyski i zacznie swobodnie poruszać się we wszystkich obszarach cyfrowego trybu pracy.
Szczególnie teraz w okresie pandemii wiele krajów decyduje się na zmuszenie stomatologów na przechodzenie na technologie cyfrowe zakazując wykonywania tradycyjnych wycisków a jedynie pozwalając na wykonywanie skanów wewnątrzustnych. Rynek światowy z tego powodu spodziewa się dużego wzrostu adaptacji technologii CAD-CAM w stomatologii. Jeśli technologia już istnieje i jest presja społeczna związana z wygodą oraz zdrowiem pacjentów, to jedyne czego brakuje to wykwalifikowana kadra osób którzy będą w stanie te narzędzia obsłużyć.

Streszczenie opinii uzyskanych podczas konsultacji projektu kwalifikacji

Brak

Typowe możliwości wykorzystania kwalifikacji

● specjalista CAD/CAM w gabinecie,
● gabinety stomatologiczne
● pracownie protetyczne,
● pracownie ortodontyczne,
● kliniki stomatologiczne,
● oddziały chirurgii przy szpitalach (przy zabiegach rekonstrukcji).

Uprawnienia do walidacji

Brak
Opis kwalifikacji: Centrum Modelowania Przestrzennego
Prognoza dostępności: 2023r.

Data włączenia kwalifikacji do ZSK

Brak

Podstawa prawna

Brak

Efekty uczenia się

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Brak

Informacje dotyczące Scenariusza Walidacji

Wymagania poprzedzające dla kandydatów

Brak

Program szkolenia

Dostępne od I 2023.

Efekty uczenia się

SKANOWANIE:
– obsługa skanerów 3D i podst. opcji zw. ze skanerem
– znajomość podstaw modułów oprogramowania skanerów 3D
– zna rodzaje technologii skanerów 3D
– zna sposoby przygotowanie modelu do skanowania
MODELOWANIE:
– obsługa programów modelowania
– modeluje i projektuje model
WYTWARZANIE PRODUKTU
– dobiera materiały do wykonania wyrobu medycznego
– przeprowadza symulację kosztowo i czasową (kalkulacja)
– obsługuje drukarkę 3D
– rozbraja urządzenia po realizacji procesu
POSTPROCESSING
– wstępna obróbka modelu
– utwardzanie modelu
– polimeryzacja
– frezowanie
– synteryzacja
– obróbka estetyczna

Pracownie szkoleniowo-egzaminacyjne

Centrum Modelowania Przestrzennego posiada kompletnie wyposażone pracownie umożliwiające realizację zarówno szkoleń jak i egzaminów:

W skład pracowni wchodzą drukarki 3D:

  • 2 szt   MakerBot Method i Method X (FDM)
  • 1 szt    MakerBot Z18 (FDM)
  • 12 szt  MakerBot Sketch (FDM)
  • 8 szt   Flashforge Adventurer 3 (FDM)
  • 4 szt   Flashforge Adventurer 4 (FDM)
  • 2 szt   Formlabs Form 3 (LFS)
  • 4 szt   Dazz3D (SLA)
  • 10 szt Atherbot jednoextruderowe   (FDM, otwarte)
  • 10 szt Atherbot dwuextruderowe mix. kolor (FDM, otwarte)

Minimalne parametry urządzenia w technologii FDM:
Obszar roboczy – 150 x 150 x 150 mm
Forma materiału – Szpula
Średnica materiału – 1,75 mm
Średnica dyszy – 0,4 mm
Struktury podporowe – Usuwalne mechanicznie – drukowane z materiału modelowego
Ekstruder – Pojedynczy
Platforma robocza – Perforowana, podgrzewana
Łączność – Wifi, Pendrive, Karta SD (w zestawie)
Filament – PLA, PLA Tough
Zewnętrzne materiały – Obsługiwane
Obsługiwane typy plików wejściowych- .stl, .obj
Obsługiwane systemy operacyjne – Mac OS / Windows 10 i nowsze
Parametry temperaturowe
Maksymalna temperatura druku (ekstrudera)- 240˚ C
Maksymalna temperatura platformy- 100˚ C
Temperatura pomieszczenia dla pracującego urządzenia- 18-30˚ C16 komputerów z systemem operacyjnym Windows 10, min. 8 GB pamięci operacyjnej, dedykowaną kartą graficzną wyposażoną w min.  4GB pamięci własnej oraz następującymi programami:

Programy do modelowania: Tinkercad, 3D Builder, Fusion 360, Solidworks, Inventor, (do uzgodnienia);

Slicer: MakerBot Print, FlashPrint, Repetier, PrusaSlicer, PreForm lub alternatywny (do uzgodnienia);

Opis stanowiska egzaminacyjnego

Brak

Zasoby kadrowe

Brak

Inne

Brak

Zasady przeprowadzania egzaminu i kryteria oceny

Brak

Koszty

Brak

Procedura odwoławcza

www.cmp3d.pl

Podręcznik

Stomatologia Cyfrowa

  • Autor:
  • Wydawca: Centrum Modelowania Przestrzennego

Dostępne online: od I 2023

 

Zaufaj nam!!!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zadzwoń do nas +48 535 144 000
Napisz do nas kontakt@cmp3d.pl