Nowoczesna pracownia druku 3D w Stargardzie

Drukarki 3D,Edukacja,Laboratoria Przyszłości,Latest Articles

9 kwietnia, 2021

Są dwie takie pracownie w Polsce. Jedna jest w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie a druga w Zespole Szkół nr5 w Stargardzie. To powód do dumy – mówi Piotr Jarząbek, koordynator projektu realizowanego w „piątce”. Otwarta pracownia utworzona została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 pod tytułem „Nowy zawód przepustką do rynku pracy”. W ZS nr 5 w Stargardzie ten zawód to technik programista, w tym przypadku – technik programowania technologii przyrostowych. Pracownia w całości wyposażona przez Centrum Modelowania Przestrzennego.

Drukarki 3D dla gastronomii.

Wparcowniach Zespołu Szkół nr5 w Stargardzie można zobaczyć jedyne w Polsce drukarki 3D, które drukują przedmioty z czekolady, puree ziemniaczanego czy też z masła orzechowego. Jest również specjalna drukarka 3D do naleśników.

 

Technologia 3D w szkole

Technologia ta, z wykorzystaniem drukarek 3D, umożliwia wytwarzanie –  zaprojektowanych w komputerze – stałych obiektów, np. z żywicy lub plastiku, poprzez dodawanie kolejnych warstw materiału. Dzięki tej pracowni zwiększy się atrakcyjność szkoły, a co za tym idzie – atrakcyjność nauczania – mówił wicestarosta Łukasz Wilkosz. Radny województwa Marcin Przepióra, zarazem dyrektor ZS nr 2, gratulował „wspaniałego sukcesu i doprowadzenia projektu do końca”. O wyposażeniu Pracowni Technologii Przyrostowych wiele mówił Tomasz Wróblewski z Centrum Modelowania Przestrzennego w Goleniowie. Szczególnie o drukarkach 3D. Jest tam nie tylko 12 edukacyjnych drukarek, ale są też przemysłowe firmy Formlabs i MakerBot i to one zaświadczają o wysokim poziomie pracowni. Niektóre z drukarek 3D drukują w białej lub czarnej czekoladzie, także w puree ziemniaczanym. Są też drukarki do naleśników i wiele innych. W tej pracowni są urządzenia, których trzeba się uczyć, a to pozwoli na realizację dużo bardziej złożonych projektów i przygotuje uczniów do pracy w nowoczesnych firmach.